logo
image 01
image 02
image 03
NYHED
Borgnæsvej 4D, 5970 Ærøskøbing
SOMMERHUS MED UDSIGT

Godt beliggende i attraktivt sommerhus område i Borgnæs - hvor der er strand, badebro og bådophalerplads.  Desuden er der blot ca 3 km til Ærøskøbing By også kaldet "Eventyrbyen".

I Borgnæs er der rig mulighed for afslapning i naturskønne omgivelser, med lille skov, marker og ikke mindst vandet som ligger ca. 200m fra ejendommen.

Ejendommen er rummelig med masser af sovepladser, stor opholdstue mm - fra de fleste rum er der flot udsigt til vandet.  

ET SKØNT SOMMERHUS I SKØNNE OMGIVELSER.

Indeholder: 

Entré med indgang til badeværelse samt stor opholdsstue i åben forbindelse til køkkenafdelingen.

Badeværelset har både bruseniche og badekar.  Der er 3 værelser samt godt disponibelt rum, hvor der er indrettet soverum.  

Stuen er rummelig med mulighed for brændeovn - og her kan udsigten også nydes.  

Der er god udenoms plads - ugenert terrasse - og på grunden er der også en garage.


Ejendommen kan med fordel udlejes.
Der er stor efterspørgsel - dermed god skattefri indtægt, som er med til at finansiere huset, hvis ønskes.

Med ca 100 meter til stranden - med badebro og bådophalerplads - gør dette område til et meget populært feriehusområde.

Lidt om Borgnæs:
Borgnæs er et af de få decideret sommerhusområder på Ærø, og er derfor et eftertragtet område.

Området ligger helt tæt på vand og strand, og samtidig er der kun 5 km til den charmerende by Ærøskøbing, hvor der er handle muligheder, "byliv" samt færge til Svendborg.  

Området er ideelt til både børn og voksne, så det en god ide at medringe fiskestangen eller fiskenettet. 

I gåafstand ligger Stokkeby Nor udpeget som Natura 2000 område.  Valgt for at beskytte en sjælden naturtype, kystlagune og ynglefugle. 
Få hundrede meter fra sommerhuset har Naturstyrelsen i 1990 anlagt en mindre skov som skovrejsning primært med Eg og Bøg. 

Lidt om Ærøskøbing: 
Ærøskøbing også kaldet Eventyrbyen, fik i 2002 tildelt den fornemme pris "Europa Nostra" for be­va­ring af euro­pæisk kulturarv.

 Ærøskøbing er en af Danmarks vel nok bedst bevarede 1700-tals byer. Mange af byens huse er total­fredede, og byen er som helhed underkastet en bevaringsplan, der angiver retningslinjer for byens udvikling, og hvad der kan byg­ges.

Der er den gamle havn, lystbådehavn, og badestrand ved Vesterstrand med de farve­strålende små badehuse, som ligger kun få minutters gang fra byen og havnen.  

Ærøskøbing fremtræder med sine top­pede brosten, stokroser og små, velholdte huse med mange pudsige detaljer som en ren idyl.  Man skal imid­lertid ikke glemme, at der bag byens idylliske facade findes en velfungerende by, med forretninger, spisesteder, hoteller, campingplads, tennisbaner, idrætsanlæg og friskole.  

Der er færgeforbindelse til Svendborg.

Økonomi
Pris
2.200.000 kr.
Udbetaling
110.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
12.240 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
9.703 kr.
Ejerudgifter pr. md.
1.388 kr.
Nyeste